אודות

אני מאמין

ילד אינו מגיע עם חוברת הפעלה. לכל ילד אישיות ורצונות משלו המתבטאים כבר מגיל צעיר. יש ילדים שאוהבים להיות פסיביים, למשל, ילדים שאוהבים לשבת ולשחק ליד שולחן, לצייר או לראות טלוויזיה. יש ילדים אקטיביים, שנהנים לרוץ, לקפוץ, לטפס על עצים ולראות עד היכן אפשר להגיע מבלי לפחד מדבר. יש ילדים ביישנים ויש מוחצנים. יש ילדים עם בטחון עצמי רב ויש עם מועט.

אחת מהפיזיותרפיסטיות שהשפיעו עליי ביותר, היא אינגריד טשרנוטר מפתחת גישה טיפולית בשם TAMO (Tscharnuter Akademie for Movement Organization). גישה טיפולית זו מבוססת על מספר עקרונות בסיסיים:
Perception-action כלומר, תנועה כתגובה לתפיסה (במרחב).
תבניות התנועה הן דינאמיות ולכן ניתנות לשינוי.
למידה מוטורית נעשית על ידי מערכות חושים וכוחות שונים, הפועלים באיזון, כשהנתון הקבוע הינו כוח הכובד – לכן התינוק בעצם לומד כיצד לפעול ולנצל את כוח הכובד לביצוע תנועותיו ופעולותיו.
השגת אבני הדרך והלמידה המוטורית נעשית דרך "פתרון בעיות" באופן עצמאי; ארגון התנועה במרחב (self organization) והתנסות עצמאית במעברים בין תנועה לתנועה באופן עצמאי.

במסגרת תפקידי כפיזיותרפיסטית ילדים עלי לאבחן מי מהילדים מציג התפתחות תקינה, ומי התפתחות מאוחרת או לקויה. חשוב לי להביא את התינוק או הילד לתפקוד עצמאי בהתייחס ליכולותיו הגופניות, הקוגניטיביות (חשיבתיות) והחברתיות.
בטיפולי הפיזיותרפיה אני שמה דגש על נוכחות ההורה; הדרכה למנחים, אחיזות ושינוי הסביבה של התינוק/ ילד ליצירת סביבה מאתגרת. חשובה לי התקשורת עם התינוק/ילד תוך כדי מגע, עידוד לארגון הגוף והתנועה ופתרון בעיות מוטוריות באופן עצמאי במרחב.
אני מאמינה בהתפתחות הילד דרך השגת כל אבני הדרך (ראה הסבר אבני דרך) על פי סדרן התקין כשהחשובה מכולן היא שכיבה על הבטן.
יש סביבה ידידותית להורה, למשל, סל-קל לסוגיו השונים, מושבי האמבט (כגון דפני), הליכונים, עמידונים וכו' ויש סביבה ידידותית לתינוק למשל, שכיבה על הבטן מול צעצוע, ספר או ההורה, רחצה על יד ההורה שמאפשרת חוויה אקטיבית של המים, לאפשר לתינוק לחקור את סביבתו בזחילה על הרצפה ולהגיע לצעצוע באופן עצמאי.
הקשר בין הסביבה הידידותית להורה והידידותית לתינוק הינו מקרי בהחלט. הסביבה, כיום, הינה ידידותית להורה. עקב כך נראים יותר ויותר ילדים תקינים המראים איחורים התפתחותיים בדרגות שונות.

אשמח לעמוד לשרותכם באמצעות אבחון, ייעוץ, סדנה לאמהות (וגם לאבות), טיפול פרטני בביתכם או ב"מיכלולה".
מקווה לשמוע מכם בקרוב
שלכם,
מיכל נעם

קורות חיים להורדה לחץ כאן לקורות חיים מלאים
אני מאמין